Blíží se konec pravice v Čechách?

Jde jen o poloviční dotaz a současně poloviční konstatování. Nemám nejmenší důvod k optimismu. Politická odpovědnost předsedy ODS a s ním celého jejího vedení za současnou krizi je neoddiskutovatelná. Pokud odznak s modrým ptákem měl až do současnosti podobný význam jako před lety rudá knížka, totiž že se s ním snáze a rychleji stoupalo na pomyslném společenském žebříčku, je logické že se i kolem původně slušného jádra vytvořila krusta z bláta. Václav Klaus byl tím kdo neměl zájem rozlišovat čisté a špinavé peníze a který prohlásil své „politicko-ekonomické krédo“, že o peníze jde v první řadě. To také znamenalo pro ODS značný příliv straníků schopných všeho. Ostatně o svá místa se začínají obávat všichni tito účeloví členové ODS a snaží se odstřelením svého předsedy uchránit své posty. Páni ministři Pilip a Vodička jsou toho nejlepším příkladem.

Není ale jenom ODS. O osudu rozhádané ODA se rozhodne, bez ohledu na její mimořádný sjezd, podle toho jak bude jednat v příštích dnech. Nové vedení ODA by si měla vzít ponaučení z chování ODS. Široká členská základna vytvářená s perspektivou mocenských výhod láká. Není to tak dávno co promluvil ostravský pan Malota a oháněl se „členskou základnou“. Početní převahu ale lze získat i jinak než sdružením občanů s podobnými názory (v boji o moc jsou i „mrtvé duše“ dobré). Jak se v takovém případě ubránit „vytunelování strany“ nevím a o to větší mám obavy. Navíc straníci obecně zapomínají na to, že jejich skutečný podíl v celé populaci je jen nepatrný.

Dnes ještě nevím jak se bude současná vládní krize řešit. Obávám se, že česká pravice se bude z ran zasazených jí chováním pravicových politiků restaurovat nezdravě dlouho. Pokud bych si mohl vybrat, stál bych o to, aby do konce volebního období nastoupila úřednická vláda, která by byla vytvořena za tichého souhlasu současných koaličních stran i ČSSD. V koalici by o výběru této vlády neměl rozhodovat nikdo ze současného vedení ODS a ani pan Miloš Zeman. Bohužel vybírat si nemohu a musím jako většina ostatních jen čekat na parlamentní volby, ať již předčasné, nebo řádné.

RNDr. Ivan Turnovec