Turnovští zastupitelé zvolili starostu

Pondělní slavnostní volba starosty Turnova proběhla 30. 11. 1998, po předchozích dvoutýdenních dohodách, režírovaných RNDr. Františkem Pelcem z US a provozovatelem soukromé turnovské televize JUDr. Milanem Brunclíkem poměrně hladce. Strany ODS, US, Nezávislý blok a zástupci KSČM, ke kterým se připojili i dva ze čtyř zastupitelů ČSSD, vytvořily účelovou koalici. V opozici se ocitla ODA, KDU-ČSL a Volba pro město. Cíle bylo dosaženo. Sedmnácti hlasy, ze dvacetisedmi, byl zvolen ing. Milan Hejduk, který v uplynulém období vykonával funkci místostarosty. Dvaatřicetiletý ambiciosní mladík dosáhl svého. Radniční politika bude kontinuitní, otázky hospodaření města v uplynulém období budou hozeny pod stůl. Nový starosta přece nebude řešit stížnosti na postupy bývalého místostarosty, kterým byl on sám.

Postup účelové koalice v zastupitelstvu mně trochu zklamal. Ukazuje se, že něco jiného jsou volební programy a něco jiného turnovská realita. ODS slibovalo, stejně jako většina ostatních (pouze s výjimkou Nezávislého bloku): Naším cílem je otevřená komunální politika a zlepšení řízení městského úřadu. Slibovali že budou hospodařit: „s cílem nezvyšovat celkovou zadluženost města“.

To zlepšení řízení města, včetně revize nevyřízených podnětů a stížností a konec konců ani hospodaření bez dalšího zadlužování, lze těžko očekávat od toho, kdo se na řízení města podílel coby místostarosta. Místostarosta, který si uzurpoval bez kontroly i práva starostovská a rozhodoval prakticky o všem sám. Těžko lze očekávat od někoho kdo odmítal jednat s občanskými aktivitami o jejich požadavcích, kdo se nedokázal omluvit za nevhodná slova poškozující turnovské obchodníky, že se rázem stane jiným. Nevěřím jeho slovům uveřejněným v Krkonošských novinách v den jeho zvolení (30.11.), že: Počítám s daleko větším zapojením všech radních i zastupitelů a svoji spolupráci si dovedu představit naprosto se všemi. Naopak jsem zvědav jak se za své zvolení odmění třeba právě soukromé televizi, kterou dotoval již v uplynulém období.

RNDr. Ivan Turnovec